Parlament Europejski po ponad dwóch latach prac uchwalił reformę o prawach autorskich, dotyczącą wewnętrznego rynku cyfrowego.
Nowe przepisy będą regulowały usługi świadczone przez platformy takie jak Youtube, Facebook i Google.

Natomiast dostawcy usług, do których zaliczamy encyklopedie internetowe typu non-profit (np. Wikipedia), platformy edukacyjne typu non-profit oraz archiwa naukowe, platformy służące do rozwoju oraz wspólnego korzystania z oprogramowania o otwartym kodzie źródłowym, rynki elektroniczne oraz usługi chmury wykorzystywane między przedsiębiorstwami, a także usługi chmury, które umożliwiają użytkownikom zgranie treści na własny użytek, są wyłączone z regulacji nowej dyrektywy.

Nowa dyrektywa przyznaje wydawcom publikacji prasowych prawa związane z elektronicznym korzystaniem z ich publikacji prasowych przez osoby świadczące usługi społeczeństwa informacyjnego. To właśnie z nimi osoby świadczące usługi społeczeństwa informacyjnego mają zawierać umowy licencyjne, jeżeli chcą udostępniać autorskie treści stworzone przez wydawców.

Nowa dyrektywa chroni autorów również poprzez wprowadzenie prawa na właściwe oraz proporcjonalne wynagrodzenie. Ponadto, zgodnie z zasadą obowiązkowej transparentności, autorzy powinni regularnie otrzymywać kompleksowe informacje o wykorzystaniu ich utworów oraz występów artystycznych od stron, którym udzielili licencji.

Jeżeli chcą Państwo zapoznać się z pozostałymi prawami i obowiązkami, które wypływają z nowej dyrektywy, bardzo prosimy o kontakt.